Uczestnicy DUWK podczas wykładu 22 kwietnia będą mieli okazje poznać tajemnice codziennego życia pszczół w ulu. Dowiedzą się dlaczego pszczoły są takie włochate, i do czego potrzebne są im grzebyczki i koszyczki. Dlaczego truteń Gucio obija się na łące oraz czy Królowa matka śpiewa? Dalsze zagadnienia będą dotyczyć tego jak powstają jabłka z których można zrobić aromatyczną szarlotkę oraz pozostałe znane owoce. W jaki sposób owady przenoszą nektar i pyłek do ula oraz skąd się bierze pachnący wosk oraz słodki miód. Jak wygląda praca pszczelarza i dlaczego pszczoły są tak ważne dla środowiska i co możemy robić aby je chronić. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zostaną przedstawione studentom wraz z wielobarwnymi ilustracjami i pszczelarskimi akcesoriami.

Prowadząca wykład
mgr inż. Aleksandra Knapik

Mgr inż. Aleksandra Knapik – doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Historii Sztuki. Prowadzi badaniach z zakresu historii sztuki ogrodowej, historii roślin oraz ilustracji botanicznej. Do jej zainteresowań należy również projektowanie ogrodów oraz pszczelarstwo.

Serdecznie zapraszam na wykład poruszający tak ważny temat jakim jest rola małej pszczoły w wielkim świecie człowieka. Jak podają niektóre pisma naukowe była, dawno przed nami, a może jest nawet starsza od dinozaurów, zatem jak wyglądała prapszczoła? Jestem pewna, że podczas wykładu nasi studenci otrzymają odpowiedz i na to pytanie.

Koordynator DUWK
Cecylia Bielecka-Karasińska